
A babák látásának és figyelmének fejlődése
Születéskor:
Az újszülöttek szeme eleinte nehezen fókuszál, csupán a tőlük 20-30 centiméter távolságra lévő tárgyakat látják. Ezért a csöppségek eleinte az édesanya arcának sziluettjét, a hajszálak kontúrját csodálják. Ezért ajánlott gyermekünkhöz közelhajolva mosolyogni, grimaszolva felkelteni az érdeklődését. Akár 4-5 hónapnak is el kell telnie, ahhoz, hogy egy arcot felismerjenek, annak pici részleteit is képesek legyenek megkülönböztetni.
Mivel homályosan látnak, nagyrészt a tárgyak körvonalait nézik, illetve az eltérő fényességű, kontrasztos tárgyakat figyelgetik.
Az első hetekben annál többet érzékel a baba egy adott tárgyból, minél nagyobb a tárgy színeiben a kontraszt.
Például egy fehér-fekete mintás takarót jobban lát (feltéve, ha a minta nem túl apró), mint egy pasztell árnyalatokkal díszítettet.
A közepes sebességgel mozgó, kontrasztos tárgyakat tudják követni, de a két szem mozgása majd csak 3 hónapos korukra lesz jól összehangolt.
1,5-2 hónaposan:
A babákat 6-8 hetes koruk között már láthatóan zavarja az éles fény. Elkezdik követni a tekintetükkel, először az egész arcukat fordítva, később csak a szemükkel, a fej elfordítása nélkül. Egyre gyakrabban figyelik a látótérbe kerülő mozgó tárgyakat.
A kicsik tárgykövető képessége még nem tökéletes, így az első két hónapban előfordul, hogy az egyik szem rövid időre ki- vagy beszalad, vagyis pár pillanatra kancsalít a baba.
Három hónapos korukra megtanulják szemüket párhuzamosan tartani, ezután már ritkábban fordul elő ilyen.
3 hónaposan:
Ebben a szakaszban a látótérbe kerülő tárgyakat megpróbálják elérni, utánuk nyúlnak, már nemcsak a szemükkel követik mozgásukat. Arcokat fixálnak, fejüket a hang irányába fordítják, visszamosolyognak, és tekintetükkel már mindkét irányba végig tudnak tárgyakat követni.
Az első néhány hónapban a kicsik a halványabb, pasztell színeket kedvelik, az erősebb neon színek még bánthatják a szemüket.
6 hónaposan:
Nagyjából 2 méteres távolságon belül nézegetik a környezetükben mozgó tárgyakat, alakokat. Ilyenkor már egész fejlett a baba látása, a két szemmel látott tárgyak összeolvadnak, egy képet alkotnak, így kezd el a térlátás is fejlődni.
1 éves kortól:
A gyermek a látása nagyon közel áll a felnőtt képességeihez, csupán a látásélességnek kell finomodnia, 4 éves korra pedig már ez is tökéletesen kialakul.
Kétéves korig gyermekünk a látás finomhangolását végzi mélységérzékelés, szemmel követés, szem-kéz koordináció).
A gyermekek látása egészen az iskolás évekig fejlődik, amelynek során erősödik a vizuális érzékelőrendszer.
Tartalomhoz tartozó címkék: Blog kontrasztos monochrome bébikönyv