Ápr
02
2024
20:42
A csecsemőkori sárgaság tünetei és kezelése
Az újszülött kori illetve az elhúzódó sárgaság gyakori probléma fiatal csecsemőkorban.
Az érett újszülöttek 60 százalékánál, a koraszülöttek 80 százalékánál életük első pár napja körül enyhe sárgaság jelenik meg.
Csecsemőkori sárgaság okai
Ez az úgynevezett élettani sárgaság azért keletkezik, mert az egészséges újszülött sok vörösvértesttel jön világra.Az újszülöttek vörösvértestjének élettartama rövidebb, szétesésük után különböző enzimatikus lebontási folyamatok révén epefesték, – bilirubin – képződik belőlük.
Az újszülött éretlen mája ugyanakkor nem tudja ezt a viszonylag nagyobb mennyiségű bilrubint feldolgozni. Ezért a bilirubin a bőrben lerakódik, és a szemfehérjét is megfesti. A gyermek bőre ezért narancssárgás színű.
Laboratóriumi vizsgálat és vérvétel segítségével megállapítható a bilirubinszint. Amennyiben magas értéket kapunk, vagy a gyermek fáradékony, aluszékony, szopási készsége gyenge, kezelés szükséges. Ugyanis ebben az esetben egy „ördögi kör” alakulhat ki.
Mivel a baba aluszékonysága miatt kevesebbet eszik, kevesebb folyadékhoz jut a szervezetébe, a bilirubin lebontási folyamatai lelassulnak, a bilirubinszint tovább emelkedik, amely az előbb leírt folyamatokra nem kedvező.
A szoptatást ebben az esetben is helyezzük előtérbe, próbáljuk a babát gyakrabban mellre tenni, ébresztgetni. Ha ez nem vezet eredményre akkor az újszülött cukrot, elektrolitokat is tartalmazó infúziót kap, illetve amennyiben szükséges kékfény kezelésben is részesítik. A kékfény kezelés segíti a bilirubin lebomlását és kiürülését a szervezetből. A fényterápia során az újszülöttet inkubátorba fektetik, egyszer a hasán, máskor a hátán pihen. Szemüket letakarják így óvják azokat az erős fénytől. Az élettani sárgaság több hétig is elhúzódhat.
Tartalomhoz tartozó címkék: Blog