Autós gyerekülések
Az autós gyerekülés kiválasztása nemcsak egy fontos döntés, hanem a gyermeked biztonságának egyik legfontosabb záloga is. Webáruházunkban számos különböző súlykategóriájú autósülés közül választhatsz, hogy biztosan megtaláld a legjobbat a gyermeked számára. A különböző súlykategóriák közé tartoznak a 0-13 kg, 0-18 kg, 0-36 kg, 0-25 kg, 9-18 kg és 15-36 kg közötti ülések, amelyek mindegyike a gyermekek életkorának és fejlődési szakaszának megfelelő biztonságot és kényelmet nyújtja.
Az újszülött kortól egészen a 13 kg-os súlyig terjedő 0-13 kg-os kategória ülései különösen fontosak, hiszen az újszülöttek számára a megfelelő fej- és nyakvédelem elengedhetetlen. Ezek az ülések általában menetiránynak háttal szerelhetőek be, hogy a lehető legnagyobb védelmet nyújtsák a kicsiknek egy esetleges baleset során.
A 0-18 kg-os kategória ülései hosszabb időn át biztosítják a gyermeked biztonságát, akár 4 éves korig is használhatók. Ezek az ülések szintén menetiránynak háttal rögzíthetők, ami tovább fokozza a biztonságot a kisebb gyermekek számára.
A 0-25 kg és 0-36 kg közötti ülések többféle pozícióba állíthatók, hogy a gyerek kényelmesen utazhasson, akár újszülöttként, akár nagyobb gyermekeként. Ezek a típusú ülések gyakran 360' -ban forgathatóak a bázistalpon, ezzel megkönnyítve a ki-és beszállást az ülésbe.
A 9-18 kg-os kategória ülései már a kicsit nagyobb, de még mindig nagyobb biztonságot igénylő gyermekek számára készültek, akik már biztosabban ülnek, de még nem érik el a hagyományos biztonsági övek használatának korhatárát.
Végül, a 15-36 kg-os kategória ülései a legnagyobb gyerekeknek valók, akik már használhatják a hagyományos biztonsági övet, de még szükségük van az autósülés extra biztonságára és kényelmére.
Az autósülések rögzítése az autóban különösen fontos a biztonság szempontjából. A legtöbb modern autósülés az Isofix rendszerrel rögzíthető, amely az autó vázához közvetlenül kapcsolódik, biztosítva ezzel a maximális stabilitást és csökkentve az ülés elmozdulásának kockázatát baleset esetén. Az Isofix rendszer egyik nagy előnye, hogy egyszerűen és gyorsan beszerelhető, így nem kell aggódnod a helytelen rögzítés miatt.
Az i-Size rendszer egy újabb szabvány az autósülések világában, amely kifejezetten az újszülöttek és kisgyermekek biztonságát helyezi előtérbe. Az i-Size ülések előnye, hogy a gyermek magassága alapján választhatók, így biztosítva, hogy az ülés mindig megfelelően illeszkedjen a gyermek testméreteihez. Emellett az i-Size ülések kötelezően Isofix rögzítéssel rendelkeznek, és jobban védenek oldalütközés esetén is.
Legfontosabb tudnivalók a biztonsági autósülésekről:
- Súlykategóriák: 0-13 kg, 0-18 kg, 0-36 kg, 0-25 kg, 9-18 kg, 15-36 kg
- Rögzítési módok: Isofix vagy biztonsági öv
- Biztonság: i-Size szabvány szerinti védelem, oldalütközés elleni védelem
- Kényelem: Több pozícióban dönthető, vagy 360' - ban elforgatható, párnázott ülések
Az autósülések terén mindig a legmagasabb biztonsági és kényelmi szempontokat kell figyelembe venni, és a webáruházunkban elérhető termékek között biztosan megtalálod a gyermeked számára legmegfelelőbb megoldást. Válassz Isofix vagy i-Size rendszert, hogy a lehető legnagyobb biztonságban tudd a kicsit minden utazás során!
Az új R129-es szabvány
A forgalomba kerülő legújabb autósülés-modellek immár az R129/03 szabvány szerinti címkével vannak ellátva. Mit is jelent ez pontosan? Milyen elvárásoknak kell megfelelnie egy autósülésnek ahhoz, hogy teljesítse a szabvány követelményeit?
Mi az UN R129 szabvány? Az UN R129 az Európai Gazdasági Bizottság (UNECE) által 2013-ban bevezetett autósülés-biztonsági szabvány. Ezt a szabványt azért fejlesztették ki, hogy növeljék az autósülések által biztosított biztonságot, és megkönnyítsék a szülők számára a megfelelő modell kiválasztását és beszerelését. A bevezetése három szakaszban történt meg, végül 2023 szeptemberében vált kötelezővé, teljes mértékben felváltva az addigi ECE R44/04 szabványt.
- augusztus 31-től az R44/04 szabványnak megfelelő gyerekülések már nem lesznek eladhatók, de ezek még további 8 évig legálisan használhatók, így cseréjük nem szükséges.
R129 szabvány vs R44 szabvány – Mi változott? Miért volt szükség új szabályozásra, a meglévő finomítása helyett? Az R44 szabványt 2001-ben hozták létre, és bár többször is frissítették azóta, nem tudta követni a változó biztonsági követelményeket. Független intézetek, mint az ADAC és az ÖAMTC, rámutattak, hogy az ezen szabvány szerint jóváhagyott autósülések nem biztosítottak megfelelő védelmet a gyermekek számára. Bár sok modell jól teljesített a teszteken, ez főként annak köszönhető, hogy a gyártók a minimális követelményeknél magasabb biztonsági megoldásokat alkalmaztak.
Az R44 szabvány előírásai nem voltak összhangban sem a legújabb autóbiztonsági rendszerekkel, sem az ütközési tesztek eredményeivel, amelyek a gyermekek ütközések során elszenvedett sérüléseinek biomechanikáját vizsgálták. Ezért volt szükség egy új jóváhagyási szabvány kidolgozására.
Hogyan különbözik az R129 az R44-től? Az eltérések lényegesek:
- Az UN R129 bevezeti a gyermekülések osztályozását a gyermek magassága alapján, mivel a súlykritérium eddig megbízhatatlan volt.
- Az UN R129 a frontális ütközéseken túl az oldalsó ütközéseket is vizsgálja (R44 csak frontális teszteket végez).
- Az új engedélyezési eljárás során a legmodernebb Q-típusú próbabábukat használják, amelyek pontosabb szenzorokkal rendelkeznek, így jobban mérhetővé válik a gyermekre ható terhelés egy esetleges baleset során.
- Az új R129 szabvány előírja, hogy a gyermekeknek legalább 15 hónapos korig menetiránynak háttal kell utazniuk.
Ezek a módosítások a gyermekek biztonságának növelését célozzák, különösen oldalsó ütközések esetén, csökkentve a súlyos fej- és nyaksérülések kockázatát, valamint egyszerűsítve az autósülések beszerelését.
ECE R44/04 | ECE R129 (i-Size) |
---|---|
A gyerekülések osztályozása testsúly alapján | Az osztályozás testmagasság (cm) alapján |
A gyermek 9 kg-tól menetiránnyal szemben utazhat | A gyermek legalább 15 hónapos korig menetiránynak háttal kell utazzon |
A gyermekülés Isofix-szel vagy az autó biztonsági övével rögzíthető | A gyermekülés Isofix-szel vagy az autó biztonsági övével rögzíthető |
Menetiránnyal szembeni és háttal való ütközés tesztelés | Menetiránnyal szembeni, háttal való, valamint oldalról érkező ütközés tesztelés |
P minősítésű törésteszt bábu 4 szenzorral | Q minősítésű törésteszt bábu 32 szenzorral |
R129/01 – vagy i-Size Amint említettük, az R129 szabvány bevezetése három szakaszban történt. Az első szakaszban, 2013-ban, ISOFIX-szel rögzített hevederes autósülések kerültek bevezetésre 105 cm-ig.
Az új szabályozás célja az autósülések beépítési módjának rendszerezése volt. Kutatások kimutatták, hogy a súlyos gyermeksérülésekkel járó közúti balesetek 48%-ában az üléseket helytelenül szerelték be. Az ISOFIX rendszer bevezetése éppen ennek a problémának a kiküszöbölésére irányult.
Az R129 szabvány célja továbbá az autóülések és járművek közötti kompatibilitás javítása. Az i-Size szabvány biztosítja, hogy az autósülés minden olyan járműben megfelelően rögzíthető legyen, amely rendelkezik ezzel a jelöléssel. Bár az i-Size név népszerűvé vált, fontos megjegyezni, hogy ez csak egy része a teljes R129 szabványnak.
Ebben a szakaszban bevezették a magassági kritériumot is, amely a korábbi súlykritérium helyébe lépett az autósülések osztályozásánál.
R129/02 2017-ben az R129 szabványt kiterjesztették az idősebb gyermekek (105 és 150 cm magas) autósüléseire is, amelyeket biztonsági övvel és ISOFIX-szel lehet rögzíteni az autóban. A korábbi 15-36 kg-os kategóriát a 105-150 cm besorolás váltotta fel. Két új típusú autósülés is bemutatásra került:
- Normál autósülések (legfeljebb 44 cm szélesek, i-Size kompatibilis)
- Speciális autósülések (specifikus járműmagasítók 100-150 cm, legfeljebb 52 cm szélesek, meghatározott autómodellekhez tervezve).
R129/03 Az R129 szabvány harmadik szakasza (R129/03) 2018 decemberében indult, és kiterjedt a biztonsági övvel rögzített autóülésekre is. Ebben a fázisban a gyártóknak zöld övvezetőket kell használniuk, hogy megkönnyítsék az autósülések helyes beszerelését.
Az R129/03 szabvány ezen kívül engedélyezi a korábbi 9-36 kg-os kategóriába tartozó autósülések értékesítését, feltéve, hogy azok ISOFIX-szel vannak rögzítve és stabilizáló rúddal vannak ellátva. Az ilyen ülésekben a gyermeket ötpontos biztonsági hevederrel kell rögzíteni, amíg el nem éri a 105 cm-es magasságot.